Rubriky
Nezařazené Uncategorized

Jan Světlík: Staré doby české energetiky jsou pryč

 

Energetické strojírenství je zmražené. Týká se to jak klasického, tak jaderného energetického strojírenství. Politické hrátky kolem jádra tuto technologii totálně poškodily. Ztratili jsme desítky let vývoje. Dnes jsme mohli mít vyřešenou celou energetickou koncepci, říká hlavní vlastník Vítkovice Machinery Group Jan Světlík.

 

Jak vidíte budoucnost, průmyslu a energetiky v Česku? Jaká je současná situace v energetickém strojírenství?
Co se týká energetického strojírenství, nemyslím si, že se trh zvedá. Je opravdu zmražený a půjde dolů. Týká se to jak klasického, tak jaderného energetického strojírenství. Tady působí několik věcí. Zaprvé je zastavena výstavba jaderných elektráren. To je high-tech technologie, na které pracují nejlepší mozky, pracuje se s výjimečnými materiály. Vzhledem k tomu, že se projekty odkládají – konkrétně v Česku se zrušil projekt na Temelín – nepřináší toto odvětví výsledky.

 

To už budou od dubna 2014 pomalu tři roky.
Ano, ale tendr se chystal a prováděl asi pět let. Zpracování nabídek a příprava, to stálo spoustu peněz. Česká republika si pozvala všechny tři velké uchazeče a pak se tendr zrušil. Diplomaticky řečeno došlo k výraznému narušení vztahů mezi klíčovými dodavateli celosvětových technologií a Českou republikou.

Také klasická energetika je v katastrofálním stavu, protože zásahem OECD se z EU nemohou financovat projekty klasických elektráren do 600 MW. Kvůli doporučení OECD se mohou dokončovat jen takzvané nadkritické technologie. Nikdo z Evropy tak není schopen nic udělat, vznikne jen pár výjimečných projektů. Vzhledem k tomu, že nikoho nezajímá, jaký bude výsledek, tak 90 % klasické energetiky v Evropě zanikne. To považuji za zásadní problém. Takový blesk z čistého nebe. Jak zlikvidovat energetické strojírenství v Evropě, na to je EU dobrý expert. K tomu zbývá výroba energie z větrných elektráren, fotovoltaiky se vyrábějí úplně někde jinde. Ty se v Evropě vyrábějí v marginálním množství.

 

Co nám tedy zbývá?
Zbývají nám technologie plynu a vodík. To jsou vývojové věci, kterým se nikdo nevěnuje. Ve strojírenství dojde k obrovské proluce. Bude otázkou, jak to řešit, protože nikoho nic nezajímá. Poraďte si, jak chcete. Je to infrastrukturální záležitost, kterou by se asi stát měl zabývat, což se u nás samozřejmě neděje.

 

Převládají názory, že hnědouhelným elektrárnám odzvonilo. Nějakou dobu to ale ještě bez uhlí nepůjde. Jak tu situaci vidíte Vy?
Nemyslím si, že hnědouhelným elektrárnám odzvonilo. Akorát je bude stavět někdo jiný, protože Evropa nebude schopna poskytovat na výstavbu těchto zdrojů pojištění. Žádná firma nemůže jít do projektu na čtyři šest let s přípravou bez pojištění, které je klíčové. Na projekty pojištění firmy nedostanou. Uhelné zdroje se budou stavět, ale nebudou je dodávat firmy z Evropy. Je to obrovská škoda, ale žijeme v nějakém systému, kterému se musíme přizpůsobit.

 

Uhlí je pořád zdrojem levné energie. Tuzemské uhelné elektrárny se modernizují – Ledvice, Prunéřov, Chvaletice. Technologie budou ale stále lepší. Nebude to pro nás jednou nevýhoda?
Samozřejmě je dnes velkou výhodou, že dokážeme daleko efektivněji využívat energetické zdroje. To je jedna část. Každý má nějaké přírodní zdroje a nebudeme si vykládat, že je budeme bojkotovat. Od Turecka až po Pákistán se táhne pás hor, kde je obrovské množství hnědého uhlí. Třeba známé zásoby Pákistánu jsou na deset tisíc let. Budou ti Pákistánci uhelné elektrárny stavět? Říkám, že ano, protože je to stabilní zdroj, který není závislý na ničem. Tady mám uhlí, vedle ložiska postavím elektrárnu a dodávám. Postaví si nadkritiku o 50 nebo 60 procent dražší? Nepostaví. V Evropě se to buď shora něco změní, nebo to bude stavět někdo jiný.

 

Podle české Státní energetické koncepce (SEK) se nejspíš neobejdeme bez jádra. Tendr na Temelín byl zastaven. Otázka je, co řekne na stavbu dalších bloků ministr financí Andrej Babiš, když ve firmě ČEZ vlastní zhruba 70 % stát. Vláda ovšem neprolomila limity na těžbu uhlí. Byla to podle Vás chyba?
Je to obrovská chyba. Jestli mám něco na skladě, tak to přeci dobrovolně nevyhodím do luftu. O přírodní zásoby bychom měli pečovat. Jestli jsou to severní Čechy nebo Ostrava, zásoby čehokoliv. To, že to nevytěžíme my, ale třeba necháme budoucím generacím, je také řešení. Je třeba si to chránit.

 

Jaký je Váš názor na jadernou energii?
Jsem obrovský příznivce jádra. Politické hrátky kolem jádra za posledních třicet čtyřicet let tuto technologii totálně poškodily. Ztratili jsme desítky let vývoje. Dnes jsme mohli mít energetickou koncepci vyřešenou celou, protože v nukleárních technologiích je ohromná budoucnost. Nicméně si myslím, že jdeme spíše dolů než nahoru. Není otázka, co vymyslí vědec, nějaký inženýr to musí zrealizovat. O to přicházíme, a vidím to jako obrovskou škodu.

 

Podle SEK bude po roce 2040 jaderná energie generovat 46 až 58 % vyrobené energie. Obnovitelné zdroje 15 až 25 % a uhlí 11 až 21 %. Zemní plyn kolem 15 %. Líbí se Vám taková koncepce?
Vždy můžeme diskutovat o nějakých procentech. Myslím si, že dominantní jádro je správná koncepce. Když vidím, jak se bude koncepce naplňovat, tak jsem ale spíše skeptický. V Česku ani okolních zemích nevidíme reálný projekt v nejbližších deseti letech. V jaderné energetické vidíme klíčové projekty jako demontáž. Naše generace bude rozebírat. Nevěřím tomu, že do mých 70 let postavíme elektrárnu. Nemyslím jadernou. Dnes je to tak zabetonované. Nevím, co by se muselo stát, aby politická reprezentace řekla: Tady ten blok bude stát. Dáme to tam a tam. Vláda, která o tom rozhodne, bude jen kritizovaná. Bude jiná za čtyři roky, a jiná za další čtyři další. Doba výstavby kolem 12 let tomu nenahrává. Dnes jsou úspěšné jen krátkodobé projekty.

 

A v energetice se přitom dříve plánovalo na padesát let. Jsou tyto doby pryč?
V této době už nejsme. Energetika byla v těchto plánech neporazitelná. Byl to dlouhodobý byznys. V zásadě se na energetice nedalo prodělat. Dnes je to jinak. Energetiku hlavně destabilizovaly obrovské dotace, které šly do obnovitelných zdrojů. Kdyby se technologie vyvíjely normálně, tržně, tak by tato destabilizace nikdy nenastala. Je mi až trapné kupovat 1 MWh za 28 eur, když vím, že za tuto cenu to prostě nejde. Problém nastává jinde. Nastává éra poplatková. Já za elektřinu platím stále více, poplatky dnes tvoří 70 % ceny. Šílená politika českého státu nás dostává do situace, že máme levnou energii, ale celková cena je obrovsky vysoká.

 

Zdroj: www.euractiv.cz