Rubriky
Nezařazené Uncategorized

České domácnosti spotřebovaly meziročně o 11 procent více tepla

 

Jak uvedl server ceskenoviny.cz, tak české domácnosti v uplynulé zimě spotřebovaly meziročně v průměru o 11 procent více tepla z tepláren. Typická čtyřčlenná rodina v zatepleném bytovém domě za něj zaplatí proti zimě na přelomu let 2015 a 2016 o 630 korun více. ČTK to řekl mluvčí Teplárenského sdružení ČR (TS ČR) Pavel Kaufmann. Uvedl, že důvodem bylo chladnější počasí než v minulých abnormálně teplých zimách. Z dlouhodobého hlediska byla ale podle něj zima průměrná.

 

„Tímto způsobem je potřeba se dívat i na náklady na topení, které se po předchozích velmi teplých zimách jen vrátily k dlouhodobému normálu a nejsou nijak extrémní,“ uvedl Kaufmann. Dodal, že zatímco v minulé zimě bylo v Česku 26 mrazivých dnů s průměrnou denní teplotou pod nulou, v letošní zimě jich bylo 64. „Návrat k normálu“ ve spotřebě potvrzuje většina dodavatelů, které ČTK oslovila. „Teplotně byla letošní zima v rámci dlouhodobého průměru. Její loňský nástup byl ovlivněn babím létem, studenější leden byl vykompenzován teplejším únorem a březnem. Z uvedeného vyplývá, že žádná překvapení v podobě vysokých plateb za dodávky tepla našim klientům nehrozí,“ uvedla mluvčí skupiny Veolia Energie Marcela Dvořáková. Firma dodává v Česku teplo do 325.000 domácností.

 

„Z pohledu nákladů na teplo pro uživatele bytů v roce 2017 lze již nyní říci, že meziročně chladnější leden bude vykompenzován teplotně nadprůměrným březnem,“ dodala Pražská teplárenská, která dodává v metropoli teplo asi 220.000 domácností. Některé firmy tvrdí, že díky snížení cen tepla u nich mohou zaplatit lidé za teplo podobnou částku jako v minulých zimách, případně nepatrně více. „Domácnostem průměrné náklady nevzrostly, spíše klesly. Důvodem jsou nižší výsledné jednotkové ceny tepelné energie vyplývající z nižší ceny paliva. V našem případě zemního plynu a elektrické energie,“ uvedl například Roman Macek, předseda představenstva společnosti Sateza, která zásobuje teplem domácnosti v několika městech a obcích na Šumperku a Jesenicku.

 

Podle dat Teplárenského sdružení si lidé mimo tepla meziročně připlatí i za jiné způsoby vytápění. U stejné domácnosti s elektrickým topením (přímotop, elektrokotel, akumulační kamna) odpovídá podle Kaufmanna vyšší spotřeba růstu platby proti předcházející zimě o 1150 korun, u atmosférického plynového kotle o 960 korun, u kotle na uhlí o 630 korun a u kotle na dřevo o 580 korun. Teplárenské sdružení ČR bylo založeno v roce 1991, jeho členové dodávají teplo třem čtvrtinám domácností, které teplo z tepláren v Česku využívají. Jde o 1,2 milionu domácností, v nichž žije přes tři miliony obyvatel. Členové sdružení dodávají teplo i průmyslovým podnikům, školám, nemocnicím nebo úřadům.

 

Zdroj: www.tzb-info.cz