Rubriky
Nezařazené Uncategorized

Místo uhelného dolu vznikla největší plovoucí solární elektrárna na světě

Čína to myslí se solárním boomem vážně. Nové elektrárny nestaví jen na zemi a střechách, ale do konce i na vodní hladině. Vůbec největší plovoucí fotovoltaické elektrárna o výkonu 40 MW byla uvedena do provozu letos v květnu na místě bývalého uhelného dolu v provincii Huainan, který rekultivován a zaplaven.

 

Největší elektrárna svého druhu na světě

 

Koncept plovoucích solárních elektráren se postupně rozvíjí z testovací fáze do komerčního využití. Vůbec největší plovoucí solární elektrárny byly realizovány v Japonsku. Loni zde byla uvedena do provozu plovoucí solární elektrárny o výkonu 13,7 MW, kterou postavila japonská elektrotechnická společnost Kyocera.

 

Nový rekord ve výstavbě obřích plovoucích elektráren však letos získala Čína, kde byla dokončena nová instalace o výkonu 40 MW. Střídače na tuto elektrárnu dodala čínská společnost Sungrow. Na této elektrárně byla použity centrální střídače, které byly speciálně upraveny pro použití na plovoucích solárních elektrárnách, kde je vysoká vlhkost a výpary slané vody.

 

Výhody plovoucích elektráren

 

Plovoucí solární elektrárny nezabírají ornou půdu, ale naopak příznivě omezují odpařování vody. Přirozený výpar z takové vodní hladiny je o třetinu až polovinu menší než u plochy nepokryté. Zastíněním vodní hladiny také dochází k růstu zelených sinic, které znehodnocují kvalitu vody. Solární panely fungují optimálně při nižších teplotách. Postavit je na hladině nádrže má proto výborný efekt. Voda totiž panely ochlazuje.

 

Plovoucí elektrárna v Číně o výkonu 40 MW je největší na světě. Podobá instalace vznikla i v Evropě nedaleko Londýna s výkonem 6,3 MW. Solární panely na ploše osmi fotbalových hřišť budou zásobovat elektřinou okolní čistírny odpadních vod. Kromě Číny, Japonska a Velké Británie se v současné době solární parky na vodě staví i ve Francii, USA, Thajsku, Jižní Koreji, Malajsii, Austrálii nebo Brazílii.

 

Zdroj: www.solarninovinky.cz