Rubriky
Nezařazené Uncategorized

Růst produkce emisí ve světě se podařilo zastavit, klesly v USA i v Číně

Celosvětová úroveň emisí ze spalování fosilních paliv, která přispívají k oteplování klimatu, loni již třetím rokem za sebou zůstala téměř beze změny, a to navzdory pokračujícímu hospodářskému růstu. Vyplývá to podle listu Financial Times z údajů Mezinárodní energetické agentury (IEA). Celosvětová produkce emisí oxidu uhličitého se podle dat IEA drží od roku 2014 pod hranicí 31 gigatun.

 

„Je to velmi vítaný vývoj,” uvedl generální ředitel IEA Fatih Birol. Upozornil, že uhlí je nahrazováno zemním plynem a že se stále zvyšuje cenová dostupnost energie z obnovitelných zdrojů. Údaje IEA podle listu naznačují, že přechod k ekologičtější globální ekonomice je rychlejší, než se dříve předpokládalo. Ve Spojených státech loni emise klesly o zhruba tři procenta, a vrátily se tak na úroveň z roku 1992. V Číně se emise snížily o jedno procento, přispělo k tomu zahájení provozu sedmi nových jaderných reaktorů, napsal Financial Times.

 

Je třeba emise snižovat
Profesorka Corinne Le Quéréová z britské University of East Anglia upozorňuje, že k odvrácení globálního oteplování nestačí růst celosvětových emisí zastavit, ale je zapotřebí emise snížit. „Stabilizace emisí nestačí,“ prohlásila Quéréová, která se zabývá klimatickými změnami.

 

Ideální by podle ní bylo, kdyby emise oxidů uhlíku vznikající při spalování fosilních paliv klesly do roku 2050 na nulu, protože je lze redukovat snadněji než negativní dopady na ovzduší spojené s jinými aktivitami, například se zemědělstvím či kácením lesů. Teorie globálního oteplování má své příznivce i odpůrce. Od průmyslové revoluce průměrná teplota na zemi stoupla zhruba o jeden stupeň Celsia.

 

Zdroj: https://www.novinky.cz/ekonomika/432411-rust-produkce-emisi-ve-svete-se-podarilo-zastavit-klesly-v-usa-i-v-cine.html